مقاله جایگاه حشرات و کنه‌ها در شاخه بندپایان

ساخت وبلاگ
چکیده : اختصاصی از کوشا فایل مقاله جایگاه حشرات و کنه‌ها در شاخه بندپایان دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت ... با عنوان : مقاله جایگاه حشرات و کنه‌ها در شاخه بندپایان بخوانید :
اختصاصی از کوشا فایل مقاله جایگاه حشرات و کنه‌ها در شاخه بندپایان دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

مقاله جایگاه حشرات و کنه‌ها در شاخه بندپایان


مقاله  جایگاه حشرات و کنه‌ها در شاخه بندپایان

لینک پرداخت و دانلود در "پایین مطلب"

فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت)
تعداد صفحات 25

مقدمه

در این جلسه در مورد تعیین جایگاه حشرات و کنهها بعنوان مهمترین آفات گیاهان زینتی مطالبی توضیح داده می‌شود.

 شاخه بندپایان یا آرتروپودا (Arthropoda) به چهار زیر شاخه تقسیم میشوند

1- تریلوبیتا (Trilobita)

2- کراستاسهآ (Crustaceae)

3- کلیسراتا  (Chelicerata)

4- آتلوسراتا (Atelocerata)

 تریلوبیتا (Trilobita)

تریلوبیتا که اولین بندپایان هستند در دریاها زندگی میکردند و حدود 500 تا 600 میلیون سال قبل بیشترین فراوانی را داشتند و در حال حاضر تعدادی از گونههای آن‌ها بصورت فسیل شناسایی شدهاند .

کلیسراتا (Chelicerata)

در این بندپایان که فاقد شاخک هستند بدن از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول سفالوتوراکس  (Cephalothorox ) و قسمت دوم آبدومن (Abdomen ) است . در قسمت سفالوتوراکس 6 پیوست وجود دارد که پیوستهای اول بنام کلیسر ( Chelicer ) است که در واقع اندامهای تغذیه‌ای آن‌ها را تشکیل میدهد .

 

 

 

پیوستهای دوم به اعضای حسی بنام (Pedipalp ) تبدیل شده است و 4 پیوست

دیگر برای راه رفتن مورد استفاده قرار میگیرد .

این زیر شاخه بطور کلی شامل سه رده است که در بین آن‌ها رده عنکبوتها مانند

آراکنیدا (Arachnida) از اهمیت بیشتری برخوردار است و در منابع مختلف

شامل یازده راسته بوده بعضی از آن‌ها  به شرح ذیل است:

 - راسته عقربها یا اسکورپیوز (Scorpiones) است در این بندپایان شکم بصورت عریض به قفسه سینه یا سفالوتراکس متصل میشود و از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت ابتدائی عریض (Mesosoma) و قسمت انتهایی (Metasoma) که به نیش ختم می شود کاملاً باریک است. عقربها موجوداتی هستند که دارای فعالیت شبان‌هاند، روزها در محیطهای مختلفی مخفی میشوند و عموماً از حشرات و سایر بندپایان تغذیه میکنند.

 - راسته عنکبوتها یا آرانه(Araneae)  است. شکم عنکبوتها باریک و به سفالوتراکس (Cephalothorax) متصل میشود. شکم فاقد ساختمان حلقه حلقه بوده و یکپارچه بنظر میرسد. اندامهای حسی مخصوصاً در عنکبوتهای نر رشد زیادی کرده و در انتها کاملاً متورم هستند و اندام جفتگیری عنکبوتها در روی پی‌دیپالپها قرار دارد.

 عنکبوتها از چه موادی تغذیه میکنند؟

عنکبوتها از جمله مفیدترین بندپایان هستند که در اکوسیستم های طبیعی نقش بسیار ارزندهای در کاهش جمعیت گونههای آفت دارند. در واقع همه آن‌ها حشرهخوار یا از سایر بندپایان تغذیه میکنند.

 

- راسته آکاری (Acari) یا کنهها: بدلیل اهمیتی که تعدادی از کنهها مخصوصاً کنههای خانواده تترانیکیده (Tetranychidae) بعنوان آفات گیاهان زینتی دارند در جلسات بعدی بطور مفصل توضیح داده خواهند شد.

 - راسته رطیلها (Sulifugae): اندازه رطیلها بزرگتر از عنکبوتهاست. کلیسرهای آن‌ها رشد بسیار زیادی دارد و به آن‌ها ظاهر ترسناکی داده است.

 آیا رطیلها نیش میزنند؟

بر خلاف تصوری که در بین مردم وجود دارد رطیلها فاقد نیش و غده سمی هستند اگر چه ممکن است بعضی از رطیلها مانند مورچه گاز بگیرند ولی چون کلیسرهایشان خیلی قوی است امکان آلوده شدنشان به ویروسها و باکتریها وجود دارد و لذا در انسان ایجاد بیماری می‌کنند ولی بطور کلی رطیلها فاقد نیش هستند.


دانلود با لینک مستقیم


مقاله جایگاه حشرات و کنه‌ها در شاخه بندپایان
کوشا فایل...
ما را در سایت کوشا فایل دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 13 تاريخ : يکشنبه 8 اسفند 1395 ساعت: 23:44